Tradycja Trzecia

Jedynym warunkiem przynależności jest pragnienie zaprzestania zażywania.

Witaj we Wspólnocie Anonimowych Narkomanów!

Co to jest mityng NA?

Mityng NA to spotkanie osób uzależnionych, podczas którego pomagamy sobie wzajemnie w utrzymywaniu czystości. Dzielimy się doświadczeniami, dajemy sobie wsparcie w chwilach trudnych oraz radość w chwilach szczęśliwych.

Czy zachowam anonimowość?

Anonimowość stanowi duchową podstawę wszystkich naszych Tradycji. Jest podstawową zasadą na każdym mityngu i traktujemy ją bardzo poważnie. Nie musisz się obawiać, że Twoja tożsamość zostanie ujawniona.

Czym jest Program NA?

Program 12 kroków NA to w dużym skrócie droga rozwoju duchowego, którą podejmujemy aby poznawać siebie i zdobywać siłę i wiarę do pozostawania czystym. Program daje nam ramy, dzięki którym nie szukamy rozwiązań sami.

Kim jest Sponsor?

Sponsor to przewodnik duchowy, przyjaciel, towarzysz – Twój partner w zdrowieniu i powiernik. Sponsor pomaga Ci w przejściu przez Program 12 kroków, udziela wskazówek i stanowi Twoje oparcie w trudnych chwilach.

Przyjdź na mityng – To działa!

Skorzystaj z wyszukiwarki mityngów – przycisk “Wyszukaj Mityng” prowadzi do narzędzia, dzięki któremu wyszukasz spotkanie NA w swojej okolicy. Do Twojej dyspozycji są mityngi stacjonarne (czyli takie, w których spotykamy się fizycznie w wyznaczonych miejscach) oraz mityngi online (logujesz się do spotkania używając narzędzi takich jak ZOOM, Discord lub Skype).

Krótka legenda jak czytać oznaczenia mityngu:

  • Mityng zamknięty – na takim spotkaniu przebywają wyłącznie osoby uzależnione. Nie ma tam obserwatorów, terapeutów oraz osób towarzyszących. Spotkasz na nim osoby uzależnione lub podejrzewające u siebie problem uzależnienia.
  • Mityng otwarty – na tym mityngu mogą przebywać wszystkie osoby zainteresowane Wspólnotą NA

Więcej informacji – fragment ulotki “Dla Nowoprzybyłego”

NA jest bezdochodową wspólnotą mężczyzn i kobiet, dla których głównym problemem stały się narkotyki. Jesteśmy powracającymi do zdrowia uzależnionymi; spotykamy się regularnie, aby wspierać się nawzajem w utrzymywaniu czystości. W NA nie ma składek ani opłat. Jedynym warunkiem przynależności jest pragnienie zaprzestania brania.

Nie musisz być czysty przychodząc na swój pierwszy mityng. Sugerujemy jednak, abyś od początku przychodził regularnie i utrzymywał czystość. Nie musisz przedawkować albo trafić do więzienia, aby otrzymać pomoc od wspólnoty NA. Uzależnienie nie jest stanem beznadziejnym, jest chorobą z której można zdrowieć. Z pomocą programu Dwunastu Kroków i wspólnoty powracających do zdrowia uzależnionych, możliwe jest przezwyciężenie w sobie pragnienia brania narkotyków.

Uzależnienie to choroba, która może dotknąć każdego. Niektórzy z nas brali narkotyki, by wyzwolić w sobie pewne stany, podczas gdy inni brali, aby je wyeliminować. Są także tacy, którzy cierpiąc na różnego rodzaju fizyczne i psychiczne dolegliwości, uzależniali się od środka przepisywanego im przez lekarzy. Niektórzy z nas wzięli kilkakrotnie „towarzysko”, aby zyskać akceptację otoczenia, ale po pewnym czasie poczuli, że nie mogą przestać.

Wielu z nas próbowało przezwyciężyć swoje uzależnienie. Najczęściej udawało się to na krótki czas, by następnie pogrążyć się jeszcze głębiej w nałogu. Okoliczności nie mają tu żadnego znaczenia. Uzależnienie jest postępującą chorobą, podobnie jak cukrzyca. Jesteśmy „uczuleni” na narkotyki. Nasz koniec jest zawsze taki sam: więzienie, szpital lub śmierć. Jeżeli przestałeś kierować swoim życiem i chcesz żyć bez brania narkotyków, mamy na to sposób. Jest to prosty i uniwersalny, duchowy Program 12 Kroków. Członkowie NA pomogą Ci zrozumieć na czym polega NAsza metoda zdrowienia. Wystarczy, że przyjdziesz i powiesz “Cześć” 🙂